Pracując w kuchni możemy natknąć się na wiele problemów. Nie inaczej jest przy wyrabianiu ciasta drożdżowego. Wystarczy jednak znać możliwe sposoby pracy z nim i ewentualne “powikłania”, aby wystrzegać się błędów i doskonalić swoje wypieki.
Przy okazji, polecamy portal przepisami na ciasta i desery 🙂 . Zajrzyj koniecznie!
Wyrastanie ciasta na trzy sposoby
Czy wiesz, że istnieją aż trzy sposoby wyrastania ciasta drożdżowego? Są to metody: “na ciepło”, “na zimno” i topienie.
– “Na ciepło” – jest najbardziej tradycyjna, polega na odstawieniu ciasta przykrytego ściereczką, w ciepłe miejsce na około 1h.
– “na zimno” – stosuje się ją do ciasta “krucho-drożdżowego” i polega na odstawieniu ciasta do lodówki. Należy pamiętać, aby przykryć je serwetą lub ręcznikiem, ponieważ inaczej wyschnie.
– Topienie – polega na umieszczeniu ciasta w naczyniu i zalaniu wodą. Kiedy kula wypłynie, ponownie zagniata się ciasto i piecze.
Teraz już będziesz wiedział czytając przepis na ciasto drożdżowe, co oznaczają poszczególne nazwy :).
Jak piec?
Ciasto drożdżowe, aby pięknie wyrosło, powinno mieć prawidłowo przygotowaną formę i odpowiednio nałożone nadzienie. Nadzienie musi być wystarczająco gęste, ponieważ w innym wypadku, zamiast pulchnego ciasta, powstanie zakalec. Umieszczając ciasto w formie, należy pamiętać, że nie powinno przekraczać połowy jej wysokości, ponieważ w trakcie pieczenia może się wylać. Dla ładnej skórki, warto jest posmarować przed pieczeniem ciasto roztrzepanym jajkiem lub wodą z cukrem. Ważne jest, aby włożyć je do nagrzanego piekarnika, a czas pieczenia określają przepisy na ciasta.
Wszystko, co może pójść nie tak
Zabierając się za pieczenie, pragniesz stworzyć coś idealnego. Po drodze czeka jednak wiele przeciwności. Oto najczęstsze problemy, które pojawiają się przy pieczeniu ciasta drożdżowego i możliwe powody ich pojawiania się:
a) Ciasto nie chce rosnąć:
– składniki były za zimne,
– w pomieszczeniu jest za chłodno,
– nieświeże drożdże,
– za dużo mąki.
b) Po upieczeniu ciasto opadło:
– gwałtowny spadek temperatury,
– za długo przebywało w piekarniku.
c) Ciasto po upieczeniu kruszy się:
– zbyt krótki czas wyrabiania ciasta,
– za dużo mąki,
– za długo wyrastało,
– zbyt niska temperatura pieczenia,
– za długo piekło się.
d) Ciasto po upieczeniu pęka na wierzchu:
– za szybko wyjęte z piekarnika,
– za wysoka temperatura pieczenia,
– źle wyrobione ciasto.
e) Za gruba skórka:
– za niska temperatura pieczenia,
– za dużo mąki w cieście,
– za krótki czas wyrastania ciasta.
Trzymanie się przepisu to połowa sukcesu w sztuce pieczenia ciast. Im częściej będziesz piec, tym Twoje wypieki będą coraz smaczniejsze i coraz bardziej udane. Powodzenia w kulinarnym świecie!